Nekada su nas kao decu plašili sa mitskim bićem kao što je bauk, a zadnjih par godina sve savesne vozače u našoj zemlji konstantno plaše sa propisima u pogledu tehničke ispravnosti vozila. Vozač zaista ima utisak da mu svake godine na tehničkom pregledu traže nešto novo, što nije daleko od istine iz prostog razloga što se određene odredbe Pravilnika o tehničkom pregledu vozila primenjuju ili odlažu iz godine u godinu.
Kao najveći bauk pored katalizatora, a čija se primena takođe očekuje 5. jula 2025, pominje se neujednačenost sile kočenja po obrtu točka, tzv. ovalnost diskova.
Opravdano ili ne, upravo je ova potencijalna neispravnost na vašem vozilu jedna od najčešće pominjanih stvari među vozačima i kontrolorima. Ne pomaže ni veliki broj tekstova i izjava na ovu temu koji u samom naslovu opominju kako polovina vozila neće moći da se registruje i kako će završiti na otpadu.
Ipak, posle gotovo sedam godina od početka primene „novog” pravilnika neke stvari su nam jasnije nego pre i preciznije možemo da damo odgovore na pitanja da li će i u kolikoj meri ovalnost diskova zapravo uticati na tehničku ispravnost vozila.
Šta je zapravo ta ovalnost, ili neujednačenost sila kočenja po obrtu točka?
Iako popularno nazvana ovalnost (diskova), neujednačenost sila kočenja se meri i na vozilima koja poseduju tzv. doboš kočnice. Prostim jezikom rečeno ova provera zapravo meri koliko je kočioni disk kriv, odnosno da li na dobošima postoje neravnine koje prave problem pločicama ili paknovima da u potpunosti nalegnu na kočionu površinu.

Da li će zaista polovina vozila biti vraćena sa tehničkog pregleda?
Ne, neće! Često smo mogli čuti informacije kako jedna četvrtina putničkih i skoro polovina teretnih vozila neće moći ispuniti zadate kriterijume ali situacija na terenu govori drugačije, pogotovo posle poslednjih izmena i dopuna Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila gde su promenjene granične vrednosti kao i sam način na koji će tehnički pregledi meriti ovalnost.
*****
Konkretne izmene člana 41.
Pravilnika glase:
Stara verzija:
Neujednačenost sile kočenja po obrtu točka ne sme biti veća od 20%. Procenat neujednačenosti sile kočenja izračunava se na približno polovini najveće sile kočenja. Za osnovicu izračunavanja procenta neujednačenosti sile kočenja uzima se najveća sila kočenja izmerena pri tome.
Nova verzija na snazi:
Neujednačenost sile kočenja po obrtu točka, nakon 5. jula 2025. godine, osim vozila od istorijskog značaja, ne sme biti veća od 20% za vozila vrste M1 i N1, odnosno 30% za vozila vrste N2, N3, M2, M3, O3 i O4.
Neujednačenost sila kočenja po obrtu točka se izračunava pri sili na komandi sistema za radno kočenje od 3 daN (u opsegu od 2,5 do 3,5 daN) za vozila vrste M1 i N1, odnosno 6 daN (u opsegu od 5 do 7 daN) za vozila vrste N2, N3, M2, M3, O3 i O4, uzimajući u obzir odnos izmerene sile kočenja (maksimalne Fmax i minimalne Fmin) i pri tome ostvarene sile na komandi (Fk) u posmatranom intervalu merenja od 5 sekundi, prema formuli:│(Fmax/Fk - Fmin/Fk)/(Fmax/Fk), izraženo u procentima.
*****
Šta ovo zapravo znači? Prostim rečima rečeno, ovo znači da će na tehničkom pregledu kontrolori meriti ovalnost ali na mnogo manjim silama nego što je to prvobitno bilo predviđeno, samim tim se smanjuje i mogućnost da procenat neujednačenosti izađe iz okvira propisanih vrednosti.
Možemo li tokom vožnje primetiti da ovalnost ne valja i da li su baš uvek kočnice krive?
Postoji mogućnost, ali samo pri većim brzinama gde blagim pritiskom na papučicu kočnice možete primetiti da se pedala „vraća” sama od sebe. Ovom metodom moguće je proveriti samo diskove sa izraženim procentom neujednačenosti, kod onih sa manjim procentom koji takođe mogu da utiču na tehničku neispravnost vozila ovaj način provere to ne može da vam otkrije.
Takođe treba napomenuti da nisu uvek diskovi razlog za neispravnu ovalnost. Oštećena glavčina na točku ili loš ležaj takođe mogu uticati na procenat ovalnosti prilikom vršenja tehničkog pregleda.
Saveti za duži vek trajanja kočnica
Ukoliko je moguće, izbeći nepotrebno učestalo i naglo kočenje, tom prilikom se diskovi greju na izrazito visoke temperature i samim tim ih je lakše oštetiti i iskriviti.
Pustiti kočione obloge da se ohlade prirodnim putem. Jedan od najčešćih uzroka oštećenja diska jeste njihovo naglo hlađenje, npr. odlazak u auto-perionicu odmah nakon dužeg puta; prolazak kroz duboku baru nakon agresivnog i dugotrajnog kočenja ili tome slično.
Ukoliko prelazite vozilom preko neravnina - pustite pedalu kočnice. Takođe čest slučaj, koji se možda najčešće dešava kod vozača-početnika, jeste da prelaskom preko neke neravnine ili „ležećeg policajca” drže pritisnutu papučicu kočnice.
Na kraju, a možda i najbitnija stavka od svih, jeste da prilikom zamene kupujete kvalitetnije diskove / doboše. Kočione obloge lošeg kvaliteta, iako na prvi pogled deluju povoljnije i prihvatljivije za kućni budžet, to obično nisu jer mogu da prouzrokuju novu zamenu i trošak već u bliskoj budućnosti, kada im se niste nadali.
Šta će se još gledati drugačije na tehničkom pregledu od 5. jula 2025?
Ne treba zaboraviti da neujednačenost sile kočenja po obrtu točka nije jedina novina koja stupa na snagu od 5. jula 2025.
Druga, takođe bitna stvar tiče se uređaja za odvođenje i regulisanje izduvnih gasova. Vozila koja su homologovana i proizvedena sa katalizatorom ne smeju se koristiti bez katalizatora posle navedenog datuma.
Bez obzira da li vaše vozilo zadovoljava propisane normative u pogledu izduvnih gasova, ukoliko je katalizator fizički uklonjen, tehnički pregled će vozilo proglasiti neispravnim. (Tako je po slovu zakona.)
Da rezimiramo, ovalnost i katalizatori nisu novost i kontrolori na tehničkim pregledima su ih i do sada proveravali. Jedina je razlika to što će sada vozilo sa ovim problemima morati proglasiti neispravnim, a do sada su samo usmeno upozoravali vlasnike vozila. Ukoliko vam niko nije skrenuo pažnju na ove uređaje prethodnih godina, nemate razloga za brigu. Svaki savestan vozač koji redovno održava svoje vozilo nema potrebe da se plaši najavljenih izmena i verovatno je da neće imati nikakvih problema prilikom registracije.
Na kraju krajeva, ipak je to samo tehnički pregled, nije bauk.
Povezani članci: