Da li ste znali da ne morate menjati gume tokom zimske sezone?
Prema domaćim saobraćajnim propisima, danas zvanično počinje zimska sezona. Zimska sezona traje od 1. novembra do 1. aprila i podrazumeva nove obaveze za vozače kada je u pitanju zimska oprema. Ako se na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica, obavezni ste da imate sve četiri zimske gume* sa dubinom šare od najmanje 4mm na gazećem sloju.
*Pored zimskih guma, u zimskoj sezoni su dozvoljene i tzv. M+S gume ili gume za sve sezone. Ukoliko niste sigurni ili ne razlikujete šare zimskih i letnjih guma, one koje možete voziti zimi ćete najlakše prepoznati po oznakama pahulje, planine ili M+S.
Cilj ovog članka je da skrene pažnju na gume za sve sezone koje na tržištu postoje odavno, ali zavređuju mnogo više pažnje upravo od ove, 2024. godine, a u nastavku pročitajte zašto.
Gume za sve sezone su mnogo napredovale u poslednjih nekoliko godina u pogledu kvaliteta materijala i izrade, pa su tako dostigle odličan balans performansi i u letnjim i u zimskim uslovima. Do sada su ove gume bile preveliki kompromis, ne baš preporučljiv većini vozača jer je prosečna zimska ili letnja guma po performansama bila mnogo bolja u odnosu na All Season gumu za sve sezone. Ali, od ove godine neka nezavisna istraživanja, među kojima i ono najvećeg evropskog automobilskog udruženja ADAC, po prvi put ovoj vrsti guma daju i preporuke i dobre ocene. Ipak, ne svim modelima, nego onima proizvedenim od strane premijum proizvođača kao što su Pirelli, Bridgestone, Continental, Michelin, Goodyear…
Šta je drugačije u odnosu na prethodni period:
Usavršene su „šare“ gazećeg sloja
Poboljšan je dezen gazećeg sloja tako da pružaju bolje prianjanje na suvim i mokrim putevima, kao i na snegu.
Unapređen je sastav gume
Gumene mešavine koje se koriste u gumama za sva godišnja doba sada su fleksibilnije na niskim temperaturama i stabilnije na visokim temperaturama, obezbeđujući konzistentne performanse tokom cele godine.
Bolje su im performanse na mokroj podlozi
Pneumatici za sve sezone sada nude značajno poboljšane performanse na mokroj podlozi, sa mnogo kraćim zaustavnim putevima pri kočenju i boljim upravljanjem po mokrim površinama.
Povećana im je i dugotrajnost
Mnoge gume za sve sezone su sada dizajnirane da traju duže, smanjujući potrebu za čestim zamenama i rešavajući dosadašnji prigovor da se prebrzo troše.
Obzirom na napredak u tehnologiji pneumatika za sva godišnja doba, premijum gume za sve sezone postale su veoma zanimljiva opcija za mnoge vozače, posebno u ravničarskim regionima i onima sa umerenom klimom. Na prvi pogled mogu delovati skupo, ali kada uzmete u obzir sledeće: da 1 guma za sve sezone menja 2 gume (letnju i zimsku) onda i nisu skuplja opcija nego povoljnija; da su naše prosečne godišnje temperature iznad 10 stepeni celzjusa; da ne živimo većinski u Sjenici ili drugoj oblasti sa vrlo oštrim zimama, već po gradovima gde snega na kolovozu gotovo da i nema. Takođe, vozači u Srbiji prelaze i relativno mali broj kilometara – većina ispod 20 000 godišnje, a prema nekim anketama trećina vozača ispod 10 000 km godišnje.
Kazne za fizička lica koja nemaju adekvatnu zimsku opremu iznose od 6000 do 20000 dinara, a za pravna lica i preduzetnike značajno više - od 100000 do 800000 dinara za pravna lica, odnosno od 50000 do 200000 za preduzetnike. Ove kazne su najmanji problem koji može da vam se desi ukoliko nemate adekvatnu zimsku opremu, mnogo gore mogu biti
saobraćajne nezgode usled vaše ili tuđe greške.
Kada govorimo o zimskoj opremi, moramo spomenuti i lance za sneg ili druga sredstva za povećanje trakcije, npr. ''čarape za gume''. Morate ih postaviti na onoj deonici puta koja je označena saobraćajnim znakom sa lancima za sneg i ukoliko vozite van naseljenog mesta a vremenski uslovi to zahtevaju.
Da budemo jasni, zimske gume zimi jesu i dalje bolji izbor od celogodišnjih guma ako poredimo u okviru iste klase: nižu sa nižom, srednju klasu sa srednjom ili višu sa višom. Ali, znajući da mnogi vozači u Srbiji kupuju najpovoljnije, niskobudžetne gume, i to često zimske zbog zakonske obaveze a onda ih ostavljaju na vozilu čak i leti, koristimo priliku da skrenemo pažnju na neke činjenice: dobre zimske gume tzv. premijum proizvođača i kao polovne ostaju boljih performansi od novih niskobudžetnih guma, isto tako i gume za sve sezone premijum klase mogu po performansama biti bolje od niže ili srednje klase letnjih, odnosno zimskih guma. Nekome će ova opcija više odgovarati zbog bezbednosti – da se kupac odluči da izdvoji koji dinar više ali da u narednim godinama ne kupuje dodatni set niskobudžetnih guma, ne vrši zamene, samim tim smanjuje troškove. Drugima je opcija celogodišnjih guma zanimljiva zbog praktičnosti, ne prelaze mnogo kilometara, imaju nedostatka prostora za skladištenje dva seta točkova ili slično.
Vodite računa o tome da su gume jedini deo automobila koji je u stalnom kontaktu sa podlogom, te da od njihovog izbora zavisi vaša bezbednost, bezbednost putnika koje prevozite, kao i ostalih učesnika u saobraćaju. Takođe, izbor guma će značajno uticati i na performanse vašeg automobila. Kako god da odlučite, želimo vam ugodnu i bezbednu vožnju.